Mi történik a kulisszák mögött? Milyen feladatköröket igényel egy fesztivál lebonyolítása? Mi fér bele egy szervező napjába és mi nem? És hogy melyik zeneszámot pörgeti most nagyon? Keresztes Franciskát, a Figura Stúdió Színház művészeti titkárát egy hosszú műszak után és egy könyvbemutatót megelőzően csíptem el. Mesélt Kollokviumos éveiről/életéről.

  1. Hogy érzed magad? 

Nagyon izgultam az elején emiatt a sok költözés miatt, amivel jár és járni fog az idei Kollokvium. Viszont most már sokkal nyugodtabb vagyok, mert a felénél tartunk, és szerencsésre eddig katasztrófa mentesen zajlott a fesztivál. 


  1. A Kollokvium történetéből van olyan pillanat, amit kiemelnél? 

Nekem ez a harmadik Kollokviumom, második mint szervező. Először 2011-ben vettem részt a kolli-baci csapatában másodéves teatrológusként. Ez az emlék, hangulat az, ami azalatt a tíz nap alatt rabul ejtett. Nagyon sokat nyomott a latban, amikor négy évvel ezelőtt a Figurát választottam munkahelyemként. Ez volt az első találkozásom Gyergyóval és a Figurával tehát meghatározó pillanat volt. 


Ironikus, mert 2019 szeptemberében kerültem a Figura Stúdió Színházhoz és októberben már bele csöppentem a Kollokvium szervezésébe. Kialakult ezáltal egy híd a két Kollokviumos korszakom között, az előző kettő, amin csak résztvevő voltam és a harmadik, szervezőként átélt között.


  1. Melyik dal lenne az idei Kollokvium? 

Sun is on my side – Gogol Bordello. Talán kicsit depresszíven hangzik, valamint nem is feltétlenül a fesztiválhoz kapcsolódik. Már egy-két hete ez megy a fejembe. Ezt hallgatom az autóban, lefekvéskor, felkeléskor, egy szóval mindig. Azt is mondhatnám, ez a dal végzetes számomra.


  1. Hogyan néz ki egy napod a fesztivál alatt?

Vannak nappalok és éjszakák. Éjszaka alszom. A nappali programom: nyolc órakor kelek (hamarabb is kezdődne a nap, csak nyolctól van a reggeli a hotelben, és mivel fontos reggelivel indítanom a napom, így később kezdődik a programom is.) Bejövök a kijelölt kis irodámba, és általában sötétedés után jövök ki onnan. Idén nem a szervezés, hanem a pályázatokkal, papírmunkával való bíbelődés az én feladatköröm. 


  1. Mit próbálnál ki a fesztivál alatt, ha lepasszolhatnád a munkád egy teljes nap erejéig?

A kreatívabb szervezés részét a fesztiválnak. Tény, hogy a legidegölőbb egy ilyen rendezvény szervezésében, amikor sokadik alkalommal áll fenn a változások lehetősége, de ezt a részét kifejezetten szeretem. Az egyeztetéseket: ki mikor érkezik, hány személy, mit esznek és mikor, hol alszanak, mikor szerelnek be, mikor bontanak, stb. 

Előadásokat is imádok nézni, mert túl kényelmes vagyok hozzá, hogy önerőből bemutatókra járjak, vagy más színházak előadásait nézzem meg, még akkor is, ha közel eső helyekről van szó. Erős elhatározás kell ahhoz, hogy, autóba üljek, felkerekedjek és megnézzek egy nem otthoni produkciót. Amikor meg házhoz jönnek, akkor mindenképp élek az adandó lehetőséggel. Idén ez csak részben sikerült.


  1. Melyik ezután következő előadást várod a legjobban?

    A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat A nép ellenségét. Ezt az előadást sokszor szerettem volna megnézni. El is indultam Vásárhelyre, aztán valamiért nem sikerült eljutni, mikor még futott. Kimondottan örülök, hogy bár egy régi előadása a színháznak, de most eljön hozzánk és láthatom a Kollokvium keretén belül.

2023. október 25.