Fogadjuk el – Kányádi népeként –, hogy a vers az, amit mondani (énekelni?) kell, mert ha nem így teszünk, nem tudunk most tovább haladni. Hiszen a Lélekfitnesz című koncertszínházban éppen ez történik: Sebestyén Aba (előadóként és a produkció rendezőjeként) elmondja és elénekli – a Barabás Olga által összeszerkesztett – Lackfi János-verseket és prózákat – Cári Tibor zeneszerző-zongorista, valamint Szabó J. Attila csellista kíséretében.
És itt álljunk is meg, hogy gyorsan megállapíthassuk: Cári Tibor továbbra is zseniális zeneszerző (és egyben színházi alkotó), Szabó J. Attila pedig hozzá illően érzékeny, bravúros csellóművész.
Laikus zenerajongó vagyok, s csak ehhez mérten tudom megállapítani, hogy valami hat-e rám vagy sem – legyen az zárt egységű zenemű vagy alkalmazott, hangzó tér egy előadáson belül. Cári Tibor zenéje pedig hat. A játékos dallamok a Lackfi-szövegekkel élő párbeszédet folytatnak, lekövetik a beszélt egységeket, illusztrálnak és tovább gondolnak. Ésszel és érzékkel kigondolt zenei világ az, ami a Lélekfitnesz sajátja.
Sebestyén Aba pedig tök jól énekel. Jelenléte elegáns, könnyed, csak néha közvetlenkedő, előadásmódját pedig a szó legjobb értelmében állítja a kiválasztott szövegek szolgálatába. (Legnemesebb, hiszen a cél valami ilyesmi lehet: szélesre tárni az ajtót az irodalom előszobájára, hogy a küszöböt átlépve megjöjjön a kedve a nyájas nézőnek – és még nem olvasónak – kortárs irodalmat fogyasztani. Ilyen értelemben a verses-zenés-est kapudrog. Kevésbé színház, inkább koncert, de akárhogy is, mindenképp hasznos, kétségtelen művészi és élvezeti értékkel rendelkező közösségi esemény.)
Lackfi-szövegeket megzenésíteni egyébként nem egy rossz ötlet. A Hangzó Helikon sorozatában például Lovasi András énekelte őket – Heidl György megzenésítésében. És hogy időről időre valaki felfedezi ezeket a verseket és prózákat, az azzal lehet összefüggésben, hogy Lackfi igazán tömör, tömény, szerkezetében játékos, frappáns, meglepő, szellős-levegős, szerethető, könnyen érthető, de mégis mély, vagyis megzenésítésre éppen alkalmas szövegekkel ajándékozta meg a közt – és teszi ezt továbbra is, amihez az Isten adjon neki jó egészséget!
A Lélekfitnesz nem akar többet, mint amit elsőre ígér – megmozgatni a lelket – és ezt maradéktalanul teljesíti is. Hogy ez így van, az annak köszönhető, hogy jó ízlésű alkotók, a jó ízlésüket jóra használva, jót cselekedtek.
elcsété
2023. október 29.